Psychoterapia systemowa

Nurt psychoterapii, w której przyjmuje się, że zachowanie pacjenta można zrozumieć poprzez kontekst systemu, którego jest częścią. Zaburzenie u jednej osoby zatem będzie wskazywać raczej nie na jej dysfunkcje, lecz na zaburzony charakter całego systemu rodzinnego. Trwała zmiana u jednego członka rodziny natomiast, wpływa na pozostałych jej członków. W psychoterapii systemowej nacisk jest też przeniesiony z ciągu liniowego (przyczynowo skutkowego), na ciąg cyrkularny.

Chociaż w psychoterapii systemowej zachęca się do zaangażowania w terapię także rodzinę danej osoby to nie jest ona równoznaczna z terminem terapii rodzinnej. Innymi słowy, psychoterapię systemową można prowadzić zarówno z całą rodziną, jak i indywidualnie. Chodzi o spojrzenie na człowieka, jako uwikłanego i częściowo zdeterminowanego relacjami w jakich przebywa i jakie tworzy. Nurt systemowy koncentruje się zatem na wprowadzaniu modyfikacji w całym systemie, którego brak elastyczności i otwartości na innych uniemożliwia rozwój jego członków.

Wyróżnia się komunikacyjną i strukturalną szkołę psychoterapii systemowej, w zależności od cech rodziny, jakie są czasie terapii zmieniane.

źródła:
Strelau, J. (2007). Psychologia. Podręcznik akademicki. Tom 3. Gdańsk: Gdańskie wydawnictwo psychologiczne.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone