Indywiduacja

Proces przekształcania się osobowości, składający się z fazy naturalnej i fazy kulturowej. Faza naturalna obejmuje rozwój persony i ego, podczas gdy faza kulturowa polega na pokonywaniu egocentrycznej struktury „ja”, dytansowaniu się od persony oraz konstruowaniu relacji między ego-jaźnią i ego-archetypami.

Proces indywiduacji, związany z koncepcją mitu osobistego, można rozumieć jako jedną z dróg rozwoju osobowości, a także w kategoriach misji życiowej bądź powołania.

źródło:
Grzesiuk, L., & Suszek, H. (Eds.). (2011). Psychoterapia: szkoły i metody: podręcznik akademicki. Eneteia Wydawnictwo Psychologii i Kultury.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone