Indukcja

Drugi etap hipnozy w podejściu ericksonowskim, pełniący funkcję wstępu do stanu transowego. Zgodnie z koncepcją, indukcję możemy dzielić na formalną (kiedy to terapeuta „zaprasza” pacjenta do transu; wyróżniamy indukcję formalną dyrektywną i niedyrektywną) i naturalistyczną (kiedy pacjent „zaprasza” terapeutę do transu, wykazując tak zwane codzienne doświadczenie transowe). Długość czasu trwania indukcji jest różna, w zależności od indywidualnej podatności pacjenta; jednak w większości przypadków ulega ona zmniejszeniu wraz z czasem trwania terapii, a więc i wzrostem zaufania do terapeuty.

źródło:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone