Hipnoza Ericsonowska

System oddziaływań hipnotycznych, sformułowany na podstawie doświadczeń klinicznych Miltona H. Ericksona.

Zmodyfikował on sposób stosowania hipnozy jako narzędzia psychologicznego oraz jej rozumienia. Erickson uważał hipnozę za doświadczenie powszechne, charakteryzujące się ponadnormalnym wyostrzeniem uwagi, z jednoczesnym zwiększeniem podatności na pomysły i sugestie. Nie dokonywał podziału na pacjentów mniej, lub bardziej podatnych na hipnozę uważając, że skuteczność oddziaływania zależy przede wszystkim od dopasowania indywidualnego sposobu indukcji transu do konkretnej osoby hipnotyzowanej.

Hipnoza ericksonowska złożona jest z 5 etapów: zasiewania, indukcji, transu, dostrojenia do przyszłości i zakończenia.

źródła:

Grzesiuk, L., & Suszek, H. (Eds.). (2011). Psychoterapia: szkoły i metody: podręcznik akademicki. Eneteia Wydawnictwo Psychologii i Kultury.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone