Identyfikacja Projekcyjna

W teorii relacji z obiektem to jeden z mechanizmów tworzących świat psychiczny dziecka. Identyfikacja projekcyjna polega na projekcji fragmentu self dziecka na obiekt i fantazji na temat kontrolowania go. W relacji interpersonalnej z innym człowiekiem, doświadcza on presji owej projekcji, koncentruje ją i zachowuje się zgodnie z jej treścią. Pragnienia i uczucia będą inaczej przetwarzane przez drugą osobę – reintrojektowane.

Identyfikacja projekcyjna, jeżeli skierowana na osobę, która jest w stanie poradzić sobie z nimi w bardziej dojrzały sposób (np. psychoterapeuta) niż nadawca, może doprowadzić do tego, że zintrojektowane uczucia będą w mniejszym stopniu zagrażać integracji ego. Dzieje się to w relacji z pacjentem z zaburzeniami głębszymi niż neurotyczne – wówczas identyfikacja projekcyjna występuje jako zjawisko o charakterze interpersonalnym. Pacjent projektuje napięcia i rozszczepione (nieakceptowane) aspekty Ja na obiekt zewnętrzny – sprawia, że terapeuta przeżywa te emocje i postawy, przed których doświadczaniem on sam się broni.

źródło:
Cierpiałkowska, L., & Sęk, H. (2016). Psychologia kliniczna. PWN.
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone