Identyfikacja Introjekcyjna

Pojęcie z teorii relacji z obiektem. Identyfikacja introjekcyjna, obok identyfikacji projekcyjnej jest elementem, który tworzy wewnętrzny, psychiczny świat dziecka. Z tych dwóch mechanizmów identyfikacja introjekcyjna pojawia się później, w toku rozwoju i funkcjonuje przez inkorporację, czyli włączenie, obiektu oralnego, a następnie zidentyfikowanie się z nim. Następujące po sobie, nieustanne procesy introjekcji i projekcji, później także mechanizm identyfikowania się z rodzicami. Wszystko to jest podstawą konstrukcji wewnętrznych reprezentacji u dziecka i w efekcie prowadzi do wykształcenia dojrzałych struktur ego i superego.

źródło:
Cierpiałkowska, L., & Sęk, H. (2016). Psychologia kliniczna. PWN.
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone