Czynniki Niższego Rzędu

W pięcioczynnikowym modelu osobowości Costy i McCrae’a, sześć czynników lub komponentów, stanowiących podsystem pięciu obszarów PMO. Do ich pomiaru służy kwestionariusz NEO-PI-R: każdemu z czynników przypisane jest osiem zdań testu.

Do czynników niższego rzędu należą: towarzyskość, poziom aktywności, asertywność, poszukiwanie pobudzenia, pozytywne emocje i ciepło (dla ekstrawersji), prostolinijność, zaufanie, altruizm, skromność, wrażliwość i posłuszeństwo (dla ugodowości), zdyscyplinowanie, obowiązkowość, kompetencja, zorganizowanie, rozwaga, dążenie do osiągnięć (dla sumienności), lęk, koncentracja na sobie, depresja, niestabilność, impulsywność i wrogość (dla neurotyzmu) i wyobraźnia, poczucie piękna, uczuciowość oraz pomysłowość (dla otwartości na nowe doświadczenia).

źródła:
Pervin, L. A., Majczyna, B., & Cervone, D. (2011). Osobowość: teoria i badania. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone