Altruizm

  • Wyrzeczenie się pragnień popędowych na korzyść obiektu, lepiej nadającego się do ich spełnienia. Altruizm mocno powiązany jest z mechanizmem projekcji, który umożliwia tworzenie i umacnianie się więzi z innymi ludźmi. Przykładem altruizmu jest zrezygnowanie przez żonę z własnych planów zawodowych na rzecz męża który miałby realizować plany do których ona sama nie czuła się przygotowana.
  • Zjawisko zachowania prospołecznego, polegające na wykonaniu przez jednostkę działania, które przyniesie korzyść komuś innemu; jest przeciwne zachowaniu egoistycznemu i wiąże się z dobrowolnym narażeniem się na możliwość poniesienia kosztów osobistych.

źródła:
O.P. John, L.A. Pervin (2002). Osobowość. Teoria i badania. Wydanie ósme. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Reber A. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone