Dystraktor

Czynnik osłabiający funkcjonowanie osoby. Jego obecność nasila tendencję do automatyzmów myślenia, co skutkuje na przykład zmniejszoną odpornością na perswazję, ze względu na mniejsze zasoby uwagi dostępne do przetwarzania ważnych z perspektywy zmiany postawy informacji. Dystraktor zatem powoduje osłabienie oddziaływania tych czynników, które wymagają świadomego odbioru, np. jakości argumentacji na siłę przekazu, a wzmacnia oddziaływanie czynników opartych na przetwarzaniu automatycznym, np. atrakcyjności nadawcy.

źródła:
Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone