Myślenie abstrakcyjne

Myślenie abstrakcyjne to proces poznawczy polegający na zdolności do rozumowania i analizowania pojęć, idei oraz relacji, które nie są bezpośrednio związane z konkretnymi, materialnymi doświadczeniami. W myśleniu abstrakcyjnym dochodzi do oddzielania się od rzeczywistych, zmysłowych bodźców i posługiwania się ogólnymi pojęciami, symbolami, teoriami czy zasadami. Umożliwia to dostrzeganie ogólnych zależności, formułowanie hipotez, a także rozwiązywanie problemów w sposób niezwiązany z bezpośrednią obserwacją i doświadczeniem. Przykładem myślenia abstrakcyjnego jest analiza matematyczna, filozoficzne rozważania, czy też zdolność dostrzegania głębszych, mniej oczywistych znaczeń w literaturze.

Źródła: Sapeńko, R. (2018). Myślenie artystyczne i myślenie mityczne. Rocznik Lubuski.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone