Kontrola poznawcza

Umiejętność człowieka i jego umysłu do samoregulacji i samoorganizacji, a więc do nadzorowania i dostosowywania własnych procesów w psychice oraz do planowania i kierowania ich przebiegiem. Za pomocą procesów kontroli poznawczej człowiek może powstrzymać się od reakcji na jakiś bodziec, a jednocześnie może ją wyzwolić po jakimś czasie. Dzięki temu człowiek nie musi ulegać bezpośredniej presji środowiska zewnętrznego lub impulsów pochodzących z wewnątrz (czyli naszego organizmu), ale może samodzielnie rozpoczynać różne zachowanie jedynie w wyniku własnych procesów i stanów psychicznych (np. myślenie, wyobrażenia).

źródła:
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B. (2006). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone