Poczucie niższości

Przeświadczenie i postawa kierowana do siebie samego, według których jest się kimś gorszym, słabszym, mniej ważnym, wartościowym i mającym mniej znaczące umiejętności niż inni. Poczucie niższości jest zauważane zwykle u osób zmagających się z zaburzeniami nerwicowymi, ale też może być skutkiem okaleczenia lub choroby. Osoba z poczuciem niższości cechuje się wysoką motywacją do działań mających skompensować lub zaprzeczyć poczuciu niższości, co może ujawniać się w skłonnościach do określonych zachowań tej osoby lub jej zaburzeniach reagowania i myślenia.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone