Kryzys wieku średniego


Kryzys wieku średniego to okres w życiu dorosłej osoby, zazwyczaj w wieku od około 40 do 60 lat. Charakteryzuje się intensywnym refleksyjnym przeżyciem, które może obejmować wątpliwości co do celów życiowych, zmiany w relacjach osobistych, pytania dotyczące własnej tożsamości i przewartościowanie życiowych priorytetów. Często towarzyszą temu emocje takie jak niezadowolenie, frustracja, smutek lub lęk. Kryzys wieku średniego może prowadzić do głębokich przemian w życiu osobistym i zawodowym. Jednak dla niektórych osób może być również okresem pozytywnego samorozwoju i odkrywania nowych pasji czy celów życiowych.

Skrzypińska, K., Drzeżdżon, T. (2020). Inteligencja duchowa i jej buforowa rola w przebiegu kryzysów egzystencjalnych na przykładzie kryzysu wieku średniego. Uniwersytet Gdański.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone