Ambicja


Ambicja to silne pragnienie osiągnięcia sukcesu, rozwoju lub realizacji określonych celów, często połączone z gotowością do podejmowania trudu i wyzwań. Jest to cecha charakteryzująca osoby, które dążą do osiągnięcia wyższych standardów w swoim życiu zawodowym, edukacyjnym, społecznym czy osobistym. Ambicja motywuje do ciężkiej pracy, nieustannego rozwoju, pokonywania przeszkód i dążenia do doskonałości. Może manifestować się w różnych formach, od ambicji zawodowej, przez osiągnięcia akademickie, po cele osobiste, takie jak rozwój umiejętności czy poprawa kondycji fizycznej. Ambicja jest często postrzegana jako pozytywna cecha osobowości, ale kiedy jest nadmierna, może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak wypalenie zawodowe, konflikty interpersonalne czy zaniedbanie innych aspektów życia.

źródła:
Burkeman, O. (2022). Cztery tysiące tygodni. Czas na Twoje życie. Wydawnictwo Insignis.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone