Smutek

Smutek jest podstawowym ludzkim uczuciem, stanem emocjonalnym charakteryzującym się poczuciem straty, tęsknoty, rozczarowania lub bezsilności. Może być wywołany różnorodnymi sytuacjami, takimi jak utrata bliskiej osoby, rozstanie, niepowodzenia życiowe lub zawodowe, a także mniejsze niepowodzenia czy zmiany w życiu. Smutek może manifestować się na wiele sposobów, w tym przez płacz, uczucie pustki, zmęczenie, brak energii, problemy ze snem i apetytem. Jest to naturalna część procesu przetwarzania emocjonalnego i radzenia sobie z trudnościami, która pozwala na adaptację do nowych okoliczności życiowych. Choć zazwyczaj jest przejściowy, długotrwałe odczuwanie intensywnego smutku może wymagać wsparcia psychologicznego lub medycznego, szczególnie gdy przeradza się w depresję.

Źródła:
Forgas, J., P. (2017). Can sadness be good for you? Australian Psychologist.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone