Szantaż emocjonalny

Szantaż emocjonalny to manipulacyjna technika, w której jedna osoba używa swoich emocji, zazwyczaj w postaci groźby, aby zmusić inną osobę do zachowania się w określony sposób lub do spełnienia swoich żądań. Może to obejmować wywieranie presji, groźby zerwania relacji, wywoływanie poczucia winy lub strachu, aby uzyskać kontrolę nad drugą osobą. Szantaż emocjonalny jest formą manipulacji i może być szkodliwy dla zdrowia emocjonalnego i relacji interpersonalnych.

Źródła: Pawelec, M., Łukasiewicz, J. (2012). Szantaż emocjonalny w relacjach rówieśniczych. Roczniki Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej. Tom 4(59).

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone