Poczucie winy

Poczucie winy to emocjonalna reakcja, która pojawia się, gdy osoba uznaje, że naruszyła normy moralne lub społeczne, bądź nie spełniła własnych standardów i oczekiwań. Jest to uczucie, które często wiąże się z przekonaniem o własnej odpowiedzialności za jakieś negatywne zdarzenie lub skutek, nawet jeśli ta odpowiedzialność nie jest bezpośrednia lub obiektywna. Osoba doświadczająca poczucia winy często analizuje swoje działania i motywacje, rozważając, w jaki sposób mogła zaszkodzić innym. Związane jest z negatywnymi emocjami takimi jak smutek, żal czy wstyd.

źródła:
Kleszczewska – Albińska, A., Albiński, R. (2009). Wstyd i poczucie winy w teorii i badaniach. Psychologia Jakości Życia.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone