Leczenie elektrowstrząsowe

Metoda leczenia zaburzeń psychicznych wprowadzona do psychiatrii w 1938r. Do momentu wprowadzenia leczenia lekami przeciwpsychotycznymi, stosowanie elektrowstrząsów stanowiło podstawową metodę kuracji zaburzeń psychotycznych. Wokół elektrowstrząsów narosło wiele mitów i uprzedzeń. Współcześnie jednak nadal stosuje się leczenie elektrowstrząsowe, głównie w przypadku zaburzeń (np. psychoz), w których farmakoterapia okazała się nie pomagać lub występują przeciwwskazania do przyjmowania określonych leków. Sposób działania elektrowstrząsów w zasadzie nie jest do końca poznany. Jednak są one często skuteczne, a dodatkowo bezbolesne i bezpieczne. Wskaźnik nieśmiertelności waha się między 0,001% a 0,003%, czyli jest niezwykle niski, nierzadko niższy w porównaniu do innych form leczenia.

źródła:
Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone