Zespół serotoninowy

Zaburzenie wynikające ze zbyt intensywnej stymulacji receptorów serotoninowych.

Objawia się intensywnym poceniem się, zwiększoną temperaturą ciała, zaczerwieniami, dreszczami, mdłościami, wymiotami, wysokim ciśnieniem, wzmożonymi odruchami, zaburzeniami świadomości, podwyższonym nastrojem oraz pobudzeniem lub ewentualnie sennością.

Może pojawić się ono na skutek zmieszania leków, których zadaniem jest zwiększenie ilości serotoniny w organizmie (np. leki przeciwdepresyjne) z lekami o podobnym działaniu lub oddziaływującym negatywnie na metabolizm pierwszego leku (np. wybrane silne leki przeciwbólowe).

źródła:
Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone