Sen


Sen to stan naturalnego odpoczynku, charakteryzujący się zmniejszoną świadomością otoczenia i zmianami w aktywności fizjologicznej organizmu, w tym spowolnieniem rytmu serca, obniżeniem ciśnienia krwi, relaksacją mięśni oraz zmianami w schematach oddychania. Sen jest kluczowym elementem cyklu dobowego, odgrywającym istotną rolę w regeneracji fizycznej i psychicznej, konsolidacji pamięci, a także w wielu innych funkcjach związanych z zachowaniem zdrowia i równowagi psychicznej.

Proces snu można podzielić na kilka faz, które razem tworzą cykl snu, powtarzający się kilka razy w ciągu nocy. Te fazy obejmują sen lekki, sen głęboki (sen wolnofalowy) oraz fazę REM (Rapid Eye Movement – szybkie ruchy gałek ocznych), która jest szczególnie związana ze snami. Każda z tych faz odgrywa unikalną rolę w procesie odpoczynku i regeneracji, a regularny, nieprzerwany cykl snu jest kluczowy dla utrzymania dobrego zdrowia i funkcjonowania organizmu.

Źródła: Walacik-Ufnal, E. (2015). Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu bezsenności. Psychiatria.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone