Zespół abstynencyjny

Zespół abstynencyjny, nazywany też zespołem odstawiennym dotyczy grupy objawów o odmiennej konfiguracji i intensywności, które występują po pełnym lub częściowym zaprzestaniu przyjmowania substancji psychoaktywnej, którą dotychczas przyjmowało się w sposób regularny, raczej długotrwały i/lub w zwiększonej ilości. Zespół abstynencyjny może mieć różne objawy, z których najczęstsze to obniżony nastrój, niepokój, drażliwość, nadmierne pocenie się, bóle i drżenie mięśni, bezsenność, drgawki itd. Jego rozpoczęcie, przebieg i koniec zależy od rodzaju przyjmowanej substancji, a także jej dawki.

źródła:

Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone