Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne oznacza generalny dobrostan, który cechuje się niewystępowaniem zaburzeń, napięć psychicznych czy chorób, jest natomiast związany z poczuciem równowagi, harmonii, integracji procesów psychicznych i zachowania oraz pozytywnej postawy wobec siebie i świata w ogóle, a też z umożliwieniem spełnienia własnego potencjału i poczuciem szczęścia oraz satysfakcji z życia. Współcześnie definicja zdrowia psychicznego ma charakter bardziej holistyczny, a więc nie rozgranicza się zdrowia psychicznego i somatycznego, oraz nie ma ograniczenia do kryterium negatywnego, związanym z twierdzeniem, że zdrowie = brak choroby. To podejście jest skutkiem wielu udokumentowanych obserwacji połączenia między równowagą psychiczną a zdrowiem somatycznym. Według tego sam brak zaburzeń nie wystarczy, aby osiągnąć zdrowie. Potrzebne jest jeszcze wystąpienie pozytywnych aspektów, takich jak możliwość samorealizacji czy zadowolenia z życia.
Obok rozumienia zdrowia jako dobrostanu istnieją również inne jego definicje – jako dyspozycji, umiejętności do realizowania własnych możliwości, sprostania oczekiwaniom środowiska, albo dynamicznego procesu utrzymywania harmonii mimo zmieniających się oczekiwań i obciążeń z zewnątrz.

źródła:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone