Homeostaza

Pojęcie wprowadzone przez fizjologa Waltera B. Cannona , oznaczające regulację temperatury i innych procesów biologicznych w celu utrzymania stałego środowiska wewnętrznego ciała. Homeostaza wiąże się z procesami fizjologicznymi i behawioralnymi utrzymującymi pewne parametry fizyczne w normie – w wąskim zakresie nazywanym punktem nastawczym. Organizm w ten sposób podtrzymuje stałe poziomy wody, tlenu, glukozy, chlorku sodu, wapnia, tłuszczu i kwasowości w organizmie, a także temperaturę.

Homeostaza to cel większości zachowań popędowych – realizacja ujemnego sprzężenia zwrotnego w dążeniu do usunięcia danego zakłócenia. Zachowania ssaków, takie jak regulacja temperatury, pragnienia czy głodu nie jest zachowaniem czysto homeostatycznym – wiążą się z wyprzedzaniem przyszłych potrzeb, przy reagowaniu na bieżące, punkty nastawcze np. temperatury ciała zmieniają się w zależności od cyklów dobowych, rocznych czy innych warunków, a na głód dodatkowo wpływają czynniki pozahomeostatyczne, takie jak dostępność smacznego jedzenia.

źródła:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone