Zaburzenia psychosomatyczne

Zaburzenia funkcjonowania nadrządów lub uszkodzenia tkanek organizmu człowieka, które są efektem przewlekłych okresów napięcia psychicznego. Do napięć najczęściej zaliczamy: stres, lęk lub konflikt.

Do przykładów chorób związanych z zaburzeniami psychosomatycznymi zaliczamy m.in:

  • choroby wrzodowe żołądka;
  • choroby wrzodowe dwunastnicy;
  • choroby układu krążeniowego;
  • choroby układu oddechowego.

Czynnikami ryzyka występowania zaburzeń psychosomatycznych są: długotrwały lub intensywny stres, astma czy łuszczyca. Zdaniem niektórych badaczy stres jest czynnikiem ryzyka w przypadku wszystkich chorób i zaburzeń. Dominuje interakcyjne spojrzenie na mechanizm ich powstawania, opisywane jako: predyspozycja (słabość, skaza) + stres. Podkreśla się więc, że obok stresu, ważną rolę pełnią indywidualne predyspozycje człowieka do wystąpienia u niego zaburzenia.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone