Teoria płynności przetwarzania

Teoria płynności przetwarzania (ang. processing fluency theory) to koncepcja w psychologii poznawczej, która odnosi się do łatwości, z jaką umysł przetwarza informacje. Zakłada ona, że jeśli przetwarzanie informacji jest płynne i łatwe, ludzie mają tendencję do oceniania tych informacji jako bardziej pozytywnych, prawdziwych, przyjemnych, pięknych lub wartościowych. Płynność przetwarzania wpływa na różne aspekty percepcji, osądu i podejmowania decyzji.

Źródła: Winkielman, P. (2011). Dynamiczne związki: rola płynności przetwarzania w afekcie i procesach wartościowania. Departament Psychologii. Uniwersytet w Kalifornii, San Diego.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone