Samospełniające Się Proroctwo

Samospełniające się proroctwo, to zjawisko polegające na tym, że określone oczekiwania wpływają na zachowania lub zdarzenia w taki sposób, że powodują spełnienie tych oczekiwań.
Samospełniające się proroctwo to więc zbiór oczekiwań, które tak silnie wpływają na nasze zachowanie, że uzyskujemy to, czego chcieliśmy.

Naukowcy twierdzą, że zjawisko to przebiega zwykle w trzech etapach. W pierwszym obserwator tworzy błędna hipotezę na temat obserwowanej osoby. W drugim obserwator zaczyna traktować tę osobę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. W trzecim osoba ta reaguje na zachowanie obserwatora zachowaniem, które potwierdza jego hipotezę.

źródło:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia społeczna. Warszawa. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone