Testosteron

Hormon płciowy, należący do androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Testosteron jest produkowany przez jądra, stymuluje także ich wzrost co powoduje dalszy wzrost produkcji testosteronu we wczesnych fazach rozwojowych oraz w okresie adolescencji. Wydaje się być ważny w kształtowaniu się orientacji płciowej – chociaż u dorosłych osób poziomy hormonów nie rożnią się znacząco pomiędzy hetero- i homoseksualistami, to jednak krytyczny wydaje się w tym wypadku jego poziom w okresie pierwszej połowy ciąży.

Testosteron ma także związek z powstawaniem pobudzenia seksualnego – w okresie życia, w którym poziom tego hormonu jest najwyższy (pomiędzy 15. a 25. Rokiem życia) największa jest także podatność na pobudzenie seksualne. Spadek poziomu testosteronu zazwyczaj wiąże się także ze spadkiem aktywności seksualnej. Testosteron jest także powiązany z rozwojem trzeciorzędowych cech płciowych w okresie adolescencji i zachowaniami agresywnymi.

źródło:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone