Technika Niskiej Piłki

Łączna nazwa w zasadzie dwóch technik wpływu – „znikającej przynęty” i pułapki ukrytych kosztów. Obie opierają się na regule zaangażowania.

Technika wpływu społecznego niskiej piłki w wersji pułapki znikającej przynęty polega na wykorzystaniu „przynęty” w formie jakiegoś profitu, a następnie, gdy osoba poddana manipulacji już zgodzi się zaangażować w działanie przynęta zostaje wycofana.

W pułapce ukrytych kosztów mamy do czynienia z podobnym działaniem – w ofercie początkowo atrakcyjnej, po wykazaniu zaangażowania ze strony osoby manipulowanej (np. podpisania umowy wstępnej na kupno auta), na jaw wychodzą dodatkowe koszty, które jednak nie powodują już zazwyczaj wycofania się z raz podjętej decyzji.

Niezależnie od wariantu technika wpływu społecznego niskiej piłki polega na początkowym przedstawieniu oferty jako bardziej korzystnej niż jest ona w rzeczywistości w celu uzyskania deklaracji zaangażowania, gdyż większość ludzi nie jest skłonna do wycofywania się z raz podjętych działań. Ponadto często osoba poddana tej technice sama zaczyna odnajdować dalsze argumenty za pozostaniem przy decyzji, mimo utracenia głównego argumentu.

źródło:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone