Technika Niskiej Piłki

Łączna nazwa w zasadzie dwóch technik wpływu – „znikającej przynęty” i pułapki ukrytych kosztów. Obie opierają się na regule zaangażowania.

Technika wpływu społecznego niskiej piłki w wersji pułapki znikającej przynęty polega na wykorzystaniu „przynęty” w formie jakiegoś profitu, a następnie, gdy osoba poddana manipulacji już zgodzi się zaangażować w działanie przynęta zostaje wycofana.

W pułapce ukrytych kosztów mamy do czynienia z podobnym działaniem – w ofercie początkowo atrakcyjnej, po wykazaniu zaangażowania ze strony osoby manipulowanej (np. podpisania umowy wstępnej na kupno auta), na jaw wychodzą dodatkowe koszty, które jednak nie powodują już zazwyczaj wycofania się z raz podjętej decyzji.

Niezależnie od wariantu technika wpływu społecznego niskiej piłki polega na początkowym przedstawieniu oferty jako bardziej korzystnej niż jest ona w rzeczywistości w celu uzyskania deklaracji zaangażowania, gdyż większość ludzi nie jest skłonna do wycofywania się z raz podjętych działań. Ponadto często osoba poddana tej technice sama zaczyna odnajdować dalsze argumenty za pozostaniem przy decyzji, mimo utracenia głównego argumentu.

źródło:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone