Smutek poporodowy

Smutek poporodowy (nazywany też baby blues lub przygnębieniem poporodowym) pojawia się w kilka dni po porodzie i występuje u 50-80% matek (niektóre dane mówią aż o 40-90%). Objawia się wahaniami nastrojów, zmęczeniem (często spowodowanym niewystarczającą ilością snu), przygnębieniem, drażliwością, częstym płaczem i poczuciem nieporadności w roli matki. Symptomy utrzymują się przez ok. 10 dni do 2 tygodni (w niektórych przypadkach nawet do miesiąca) i znikają bez potrzeby wprowadzania leczenia. W tym okresie jest bardzo ważne wsparcie matki przez bliskich i otoczenie.

Jeśli smutek poporodowy trwa dłużej możliwe, że właściwsze będzie postawienie diagnozy depresji poporodowej.

źródło:

Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone