Terapia Linii Czasu

Metoda wywodząca się z programowania neurolingwistycznego, korzystająca z odkrycia mówiącego, że człowiek w sposób nieświadomy koduje uczucie upływu czasu w formie linii umysłowych reprezentacji zdarzeń – a więc w sposób przestrzenny i uporządkowany. Sposób, w jaki jednostka konstruuje swoją narrację, w tym jej decyzje semantyczne wpływają nie tylko na sposób zarządzania pamięcią, ale i na to, jakie decyzje dotyczące przyszłości zostaną podjęte. Linia czasu, w zależności od swojego kształtu i struktury pełni konstruktywną, lub destruktywną formę; w związku z czym terapia linii czasu polega przede wszystkim na adaptacyjnej modyfikacji jej kształtu.

źródło:

Strelau, J. (2000). Psychologia. Podręcznik Akademicki, Tom 3 Jednostka w społeczeństwie i elementy psychologii stosowanej.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone