Inklinacja Pozytywna

Tendencja do oceniania innych ludzi, siebie, obiektów społecznych czy ogółu w raczej pozytywny, niż negatywny sposób. Inklinacja pozytywna wiąże się także z zawyżoną oceną posiadanego stopnia kontroli nad biegiem wydarzeń oraz do posiadania raczej pozytywnego niż negatywnego nastroju. Badania wskazują, że inklinacja pozytywna jest raczej zjawiskiem uwarunkowanym kulturowo. W niektórych kulturach, w tym w Polsce, dominująca jest norma ocen negatywnych, przynajmniej w stosunku do niektórych obiektów.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia społeczna, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone