Rozumowanie Nieformalne

Polega na włączeniu do zadania dedukcyjnego elementów spoza niego. Rozumowanie nieformalne może prowadzić do zniekształcenia reprezentacji sytuacji problemowej przez przesłanki zgodne z naszą wiedzą i przekonaniami.

Jedna z hipotez tłumaczących powstawanie błędów rozumowania odwołuje się do wykorzystywania nieformalnych sposobów rozwiązywania problemów do formalnych zadań. Rozumowanie formalne z drugiej strony jest bogatsze w treść i lepiej dostosowane do realnego życia. Ta forma rozumowania charakteryzuje się słabiej ustrukturyzowanymi argumentami, częstszym poleganiu na indukcji niż na dedukcji. Argumenty nieformalne są najczęściej używane, gdy wniosek jest trudny do jednoznacznej weryfikacji i falsyfikacji.

Rozumowanie nieformalne aktywuje się, gdy implikacja jest niemożliwa do potwierdzenia czy obalenia za pomocą posiadanych informacji. To sprawia, że ta forma rozumowania jest najczęściej wykorzystywana w dylematach moralnych i egzystencjalnych oraz niejasnych sytuacjach problemowych.

źródła:
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B., & Wichary, S. (2020). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone