Teoria Afektu

Teoria afektu to idea, że uczucia i emocje są głównymi motywami ludzkiego zachowania, a ludzie pragną zmaksymalizować swoje pozytywne uczucia i zminimalizować negatywne. W obrębie teorii afekty są uważane za wrodzone i uniwersalne odpowiedzi, które tworzą świadomość i bezpośrednie poznanie.

Postuluje się osiem podstawowych afektów: pozytywne emocje i radość; negatywne cierpienie, strach, wstyd, obrzydzenie i gniew; i stosunkowo neutralny interesujący. Pomimo ich biologicznej natury i mechanizmów wyzwalających, pierwotne afekty podlegają znaczącym modyfikacjom społecznym i przyczynowości społecznej.

źródło:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone