Norma Powinnościowa

Mówi, co człowiek powinien zrobić w danej sytuacji – jakie zachowanie jest pożądane i moralnie słuszne. Norma powinnościowa często jest podparta motywującym wpływem sankcji społecznych, tj. aprobaty dezaprobaty innych ludzi. Ważne są również wewnętrzne sankcje własnego sumienia człowieka, tzn. poczucia winy albo satysfakcji ze zgodnego z normą postępowania. Sankcje mają najczęściej charakter asymetryczny. Oznacza to, że słaba jest pozytywna reakcja na właściwe postępowanie, zaś silnie negatywna na postępowanie niewłaściwe.

źródła:
Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone