Systematyczna desensytyzacja

Metoda terapeutyczna, która wywodzi się z koncepcji behawiorystycznych, została opracowana przez J.Wolpego i jest wykorzystywana głównie przy terapii fobii. Zgodnie z tą techniką psychoterapeuta tworzy razem ze swoim klientem uporządkowaną listę sytuacji, które są lękotwórcze dla klienta, a dalszej kolejności zaczyna procedurę relaksacji i zachęca klienta do wyobrażania sobie tychże sytuacji lękowych, zaczynając od tej powodującej najmniejszy lęk. Kiedy klient okazuje sygnały niepokoju, powraca do wyobrażeń wywołujących mniejszy lęk. W przypadku leczenia akrofobii klient może sobie wyobrażać wchodzenie na coraz wyższe kondygnacje budynku.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone