Syndrom młodego mężczyzny

Syndrom młodego mężczyzny, nazywany też efektem młodego mężczyzny określa zjawisko nadreprezentacji aktów agresji (takich jak bójki, rozboje, napady, zabójstwa) oraz innych zachowań o charakterze ryzykownym (takich jak wypadki drogowe, sporty ekstremalne, hazard) dokonanych przez młodych mężczyzn w wieku 15-29 lat. Według statystyk mężczyźni stanowią około 90% wszystkich zabójstw, a także innych przestępstw z użyciem agresji, np. wymuszenia, gwałty itd.

Syndrom młodego mężczyzny wyjaśnia się tym, że młodzi mężczyźni w pewnym sensie zaczynają konkurować na rynku matrymonialnym i są agresywni, ponieważ agresja jest najprostszym sposobem pozyskiwania zasobów, które dalej służą zdobyciu partnerek. Dowodzi temu fakt, że poziom agresji młodych mężczyzn spada w momencie zawarcia małżeństwa lub posiadania stałej partnerki. Dodatkowo syndrom młodego mężczyzny nasila się w przypadku jeśli zmagają się oni z bezrobociem.

źródło:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone