Schemat Poznawczy

Podstawowy element wiedzy o świecie społecznym. Schemat poznawczy jest organizacją wcześniejszych doświadczeń człowieka z danym rodzajem zdarzeń, osób czy obiektów. Zawiera wiedzę ogólną, wyabstrahowaną z konkretnych doświadczeń – egzemplarzy schematów. Z reguły im bardziej wykształcony jest schemat poznawczy, tym wiedza w nim zawarta jest bardziej uniwersalna. Schematy poznawcze cechuje prototypowość, co oznacza, że w samym rdzeniu schematy istnieje prototyp – egzemplarz najbardziej typowy, idealny, bo najlepiej dopasowany do schematu.

źródło:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone