Skrypt

Typ schematu poznawczego, będący umysłową reprezentacją sytuacji, zachowań lub ich ciągów oraz charakterystycznych dla nich elementów i okoliczności, jak np. kupienie kawy na wynos w kawiarni lub rozmowa kwalifikacyjna. Skrypt zawiera strukturę poznawczą, ponieważ pozawala na lepsze rozumienie sytuacji i pamiętanie jak one wyglądają, czym się charakteryzują. Zawiera także strukturę wykonawczą, ponieważ wiedząc jak przebiega jakieś zdarzenie, wiemy też jak mamy się zachować, mamy jakby gotowy plan działania.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone