Skale Inteligencji Wechslera

Skale inteligencji Wechslera są jednymi z najczęściej stosowanych testów inteligencji. Autorem testów jest David Wechsler. Składają się na nie skale: dla dorosłych (WAIS), dla dzieci i młodzieży (WISC) oraz dla dzieci przedszkolnych (WPPSI).

Testy opracowane przez Wechslera mierzą inteligencję pojmowaną jako ogólna kompetencja. Zdolność ta umożliwia człowiekowi rozumienie świata oraz efektywne działanie w nim. Inteligencja ogólna obejmuje, zdaniem Wechslera, nie tylko zdolności poznawcze, ale także czynniki pozaintelektualne.

Skale Wechslerowskie składają się z testów słownych i bezsłownych. Badanie przeprowadza się indywidualne. Wyniki przedstawione w skali ilorazu inteligencji dla: Skali Słownej, Skali Bezsłownej i Skali Pełnej, która łączy Skalę Słowną oraz Skalą Bezsłowną.

źródło:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone