Wechlser, David

David Wechsler (1896 r. – 1981 r.) był amerykańskim psychologiem, twórca opublikowanej w 1955 r. skali inteligencji ogólnej dorosłych (WAIS), która była zmodyfikowaną wersją skali Wechslera-Belleuve z 1931 r. Obecnie w Polsce stosuje się skalę WAIS-IV wydaną w 2008 r.

David Wechlser jest także autorem skali inteligencji dla dzieci w wieku 7-16 lat (WISC) oraz 3-7 lat (WPPSI). Obecnie w Polsce stosuje się wydaną w 2021 roku skalę WISC-V, która służy do oceny inteligencji u dzieci w wieku od 6 do 16 lat.

Wechlser wychodził z założenia, że na inteligencję człowieka składa się wiele różnych dających się zmierzyć zdolności. Zdolności te to m.in.:

  • spostrzeganie przestrzenne,
  • płynność słowna,
  • wiedza ogólna,
  • pamięć robocza,
  • szybkość przetwarzana informacji.

źródła:
Lichtenberger, E. O., & Kaufman, A. S. (2012). Essentials of WAIS-IV assessment (Vol. 96). John Wiley & Sons.
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone