Rozumowanie Dedukcyjne

Polega na wyciąganiu wniosków z przesłanek z użyciem reguł formalnej logiki. Rozumowanie dedukcyjne prowadzi do niezawodnych wniosków, gdyż prawidłowe stosowanie logiki każdorazowo prowadzi do rzetelnych wniosków. Wnioski dedukcyjne są wyciągane z wykorzystaniem ogólnej reguły, np. reguły przechodniości.

Rozumowanie dedukcyjne nie prowadzi do uzyskania nowej wiedzy, jedynie zwerbalizowanie i wydobycie wiedzy już tkwiącej w przesłankach.

źródła:
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B., & Wichary, S. (2020). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone