Rozumowanie Indukcyjne

Wprowadzenie nowych twierdzeń czy hipotez, bazujących na pewnej skończonej liczbie zgromadzonych przypadków (np. obserwacji).

Rozumowanie indukcyjne polega na analizie posiadanych przesłanek, co prowadzi do wykrycia i sformułowania pewnych bardziej ogólnych prawidłowości, będących przedmiotem twierdzenia. Wnioski takie z definicji nie uwzględniają potencjalnych obserwacji mogących kłócić się z wyciągniętym wnioskiem, gdyż nie uwzględnia wszystkich możliwych przypadków. Z logicznego punktu widzenia wniosek taki jest więc niepewny. Rozumowanie indukcyjne dostarcza nowych informacji, nabywania nowej wiedzy, różni się zatem od rozumowania dedukcyjnego.

źródła:
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B., & Wichary, S. (2020). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone