Rozproszenie Odpowiedzialności

Rozproszenie odpowiedzialności (dyfuzja odpowiedzialności, efekt widza, efekt obojętnego przechodnia) polega na spadku prawdopodobieństwa reakcji ze strony świadków kryzysowego zdarzenia wraz ze wzrostem liczby świadków tego zdarzenia.

Zjawisko rozproszenia odpowiedzialności jest związane również ze zjawiskiem konformizmu. Sytuacje kryzysowe rzadko są oczywiste. Zdecydowanie częściej są sytuacjami niejasnymi, w których nie do końca wiadomo, co i dlaczego się wydarzyło, ani co właściwie zależy robić. To tłumaczy działanie gapiów, którzy w sytuacji kryzysowej, obserwują działania innych, poszukując w nich odpowiedzi.

źródła:
Cialdini, R. (2000). Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka. Gdańsk: GWP.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone