Konformizm

Zjawisko polegające na podporządkowaniu się jednostki do poglądów, wartości, norm i zasad obowiązujących w danej grupie społecznej. Na skutek rzeczywistego bądź wyobrażonego wpływu innych ludzi z danej grupy następuje zmiana zachowania u jednostki.

Wyróżniamy dwa typy konformizmu:

  • Konformizm normatywny motywowany jest potrzebą bycia akceptowanym przez grupę lub lękiem przed odrzucenie przez nią. Przykładem konformizmu normatywnego jest na przykład moda.
  • Konformizm informacyjny jest motywowany potrzebą podejmowania słusznych decyzji i działań. W sytuacji gdy człowiek nie posiada wystarczająco dużo wiedzy, aby podjąć według siebie, słuszną decyzję, poszukuje informacji w zachowaniu innych ludzi i zaczyna zachowywać się podobnie. Przykładem konformizmu informacyjnego może być sytuacja, w której nie wiemy, jak wydostać się z budynku w którym się znajdujemy. Podążamy więc za ludźmi, licząc, że znają oni drogę do wyjścia.

źródła:
Aronson, E. (2012). Człowiek – istota społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone