Psychoterapia Gestalt

Nurt psychoterapii wywodzący się z nurtu humanistycznego. Pojęcie „gestalt” oznacza w języku niemieckiem postać, figurę widoczna na tle. Stanowi metaforę znaczenia świadomości siebie. Według założyciela nurtu psychoterapii Gestalt, czyli Fritza Perlsa, świadomość własnych odczuć, pragnień, doznań czy emocji pozwala zapewnić umiejętność rozpoznania swoich potrzeb i odpowiednie działanie. Zatem terapia ta uczy identyfikowania i nazywania własnych emocji i budowania samoświadomości, lepszego poznania siebie samego. Pozwala także opracowanie trudności z dzieciństwa, czy nieprzerobionych spraw. Gestalt znany jest także ze stosowania technik dramy i elementów teatru, np. poprzez odegranie trudnej sytuacji rodzinnej lub życiowej, w bezpiecznym środowisku terapeutycznym. Nierzadko terapia Gestalt jest prowadzona w formie terapii grupowej, lecz może być także prowadzona z klientem indywidualnym.

źródła:
Strelau, J., Doliński, D. (2008). Psychologia. Podręcznik akademicki. Tom 1. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone