Nikotyna

Substancja psychoaktywna zawarta w różnych gatunkach tytoniu i w śladowych stężeniach w niektórych innych roślinach z rodziny psiankowatych. Nikotyna jest agonistą jednego z typów receptora cholinergicznego, nazywanego receptorem nikotynowym. Występuje on w OUN oraz w mięśniach szkieletowych. Stymulacja cholinergiczna sama w sobie nie ma właściwości wzmacniających, natomiast receptory cholinergiczne typu nikotynowego występują w zakończeniach presynaptycznych wydzielających dopaminę w jądrze półleżącym, co powoduje, że nikotyna zwiększa wydzielanie dopaminy w tym rejonie. Są to te same obszary, które stymuluje kokaina.

Po odstawieniu nikotyny spada wrażliwość neuronów jądra półleżącego związanych ze wzmocnieniem, przez co spada odczuwalny charakter nagradzający także wielu innych czynników poza samą nikotyną

źródło:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone