Proksemika

Dziedzina, dotycząca komunikacji niewerbalnej , gdzie przedmiotem badań jest przestrzeń osobista oraz dalsze przestrzenne kwestie ludzkich (i również zwierzęcych) form interakcji. Innymi słowy proksemika bada określoną odległość na jaką ludzie zachowują dystans między sobą, a więc zbliżają się i oddalają od siebie w zależności od typu relacji i specyfiki kulturowej. Zachowana odległość podczas rozmowy różni się jeśli jest to rozmowa między szefem a pracownikiem, między przyjaciółmi lub między partnerami. Tak samo Japończycy mają tendencję do zachowywania większej odległości między ludźmi, niż np. Kolumbijczycy.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone