Pesymistyczny styl wyjaśniania zdarzeń

Styl wyjaśniania zdarzeń, który charakteryzuje się tym, że swoje porażki dana osoba tłumaczy sobie jako mające charakter wewnętrzny, globalny i stały.

Przykładem pesymistycznego stylu wyjaśniania może być niezdanie egzaminu, które dana osoba tłumaczy sobie swoim brakiem inteligencji (przyczyna wewnętrzna) oraz zakłada, że kolejnych egzaminów też nie uda jej się zdać (przyczyna stała), a także w innych obszarach życia poniesie porażkę („Skoro jestem tak głupi/a, żeby nie zdać tego egzaminu, to z opieką nad psem też sobie nie poradzę.” – przyczyna globalna).

Osoba o pesymistycznym stylu wyjaśniania zdarzeń będzie tłumaczyła swoje sukcesy jako (analogicznie) chwilowe, ograniczone i zewnętrzne. Zatem jeśli osobie z poprzedniego przykładu uda się zdać egzamin, może pomyśleć sobie, że stało się tak dlatego, ponieważ nauczyciel ułożył prosty test (przyczyna zewnętrzna), z innymi nie pójdzie już tak łatwo (przyczyna chwilowa), a na teście z chemii to już w ogóle sobie ona nie poradzi (przyczyna ograniczona).

Pesymistyczny styl wyjaśniania zdarzeń przyczynia się do rozwoju depresji i niskiej samooceny. Jego odwrotnością jest optymistyczny styl wyjaśniania zdarzeń.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone