Ostra Reakcja Na Stres

Zaburzenie o przemijającym charakterze, którego przyczyną jest ostry stres psychiczny lub fizyczny. Stres ten może być spowodowany wydarzeniem stanowiącym zagrożenie dla życia, nietykalności fizycznej lub bezpieczeństwa pacjenta lub osoby mu bliskiej, jak na przykład gwałt, rabunek, powódź, pożar.

Istnieje większa szansa wystąpienia ostrej reakcji u osób w podeszłym wieku lub osłabionych fizycznie, jednak fakt jego wystąpienia i natężenie objawów są ściśle zależne od osobniczej odporności. Zaburzenie ustępuje w ciągu kilku godzin lub dni.

Do najczęstszych objawów należą: osłupienie, zaburzenia rytmu serca, pocenie się, zawężenie pola uwagi, zaburzenia orientacji czy odbioru bodźców, a czasem amnezja. Może przekształcić się w reakcję ucieczki lub fugi dysocjacyjnej.

źródła:
Pużyński, S., & Wciórka, J. (2000). ICD-10 Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Kraków: Wydawnictwo Vesalius.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone