Amnezja Dysocjacyjna

Niewywołana przyczynami organicznymi nasilona utrata pamięci dotyczącej aktualnych, istotnych wydarzeń, koncentrująca się wybiórczo na sytuacji urazowej. Jej zakres i intensywność zmienia się, zazwyczaj trwa jednak od 1 do 2 dni. Wśród jej wzorów wyróżnia się niepamięć zlokalizowaną oraz selektywną, a także uogólnioną, ciągłą i usystematyzowaną. 

Zazwyczaj pojawia się w sposób nagły, zwykle w związku ze stresującymi doświadczeniami. Pacjent może mieć skłonność do błąkania się. Zaburzenie to może wystąpić zarówno jednorazowo, jak i powracać w sposób cykliczny. Znacznie częściej dotyka kobiet, zwłaszcza młodych. Co ciekawe, istotna część pacjentek z amnezją doświadczyła w przeszłości traumy na tle seksualnym.

źródła:
James, M. (2016). DSM-5 bez tajemnic. Praktyczny przewodnik dla klinicystów, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone